Botolinum Toksini

botoksGüldükten, şaşırdıktan, kızdıktan sonra yüzünde ince çizgiler kalmaya başladıysa veya enerji doluyken bile aynaya baktığında karşında yorgun gözlerin varsa botoks zamanı gelmiş olabilir. Peki Botoks nedir? Nasıl uygulanılır? Ne zaman uygulamaya başlamak gerekir?

Botulinum toksini (Botoks, Disport) yüz kaslarımızı kullanmamıza bağlı oluşan kırışıklıkların tedavisinde 15 yıldır kullanılıyor.   İlk kozmetik amaçlı kullanımı kaşlar çatıldığında arada oluşan çizgileri durdurmak içindi, daha sonra gülerken veya gözleri kısarak bakarken oluşan göz kenarlarındaki çizgilerle kaşları kaldırırken oluşan alın çizgilerini engellemek içinde kullanılmaya başlanıldı. Bunun nedeni çizgilerin oluşumu durdurulmazsa zamanla derinleşerek, kaslar hareket etmediğinde de görünür olup kırışık bir yüze neden olmalarıdır.

Yüz bölgesinde kırışıklıkların engellenmesi amaçlı kullanımından başka burun kanatlarının kalkıklığını azaltmak, zamanla sarkan dudak kenarlarını yukarıya kaldırmak, sigara içmeye bağlı dudak kenarlarındaki ince çizgilenmeyi azaltmak veya gülerken diş etlerinin görünümünü azaltmak içinde uygulamaktayız.

Kozmetik kullanımları dışında dermatolojide el, ayak ve koltuk altında aşırı terlemeyi durdurmak amaçlıda kullanılıyoruz.

Botulinum toksini, uygulayan doktoru tarafından etkili olması istenilen kas yapısının anatomisi, etkilenme dozu, uygulanan kişinin kas gücü değerlendirilerek yapılır. Etkisi 3-5 gün içinde ortaya çıkmaya başlar, 2 hafta içinde tam etkisi oluşur. Bu yüzden küçük düzeltmeler gerekirse 2 hafta beklemek gerekir. Ancak kalıcı etkisi olmadığı için, uygulanan kişinin vücut özelliğine göre 3 ile 8 ay arasında kaybolur

Uygulama benim için uygun mu?

Yüz kaslarının hareketleri ile çizgiler oluşmaya başlıyor ve hareket bittikten sonrada bu çizgiler ince bir şekilde yerini korumaya başlıyorsa doktorunuzdan randevu alın botulinum toksin tedavisi için danışın.

Uygulama esnasında ne yapılıyor?

Dermatoloğunuz etkili olması istenilen kas yapısına küçük dozlarda enjeksiyon yapar. Terleme için yapılan uygulamalarda ise terleyen alanlarda deriye enjeksiyon yapılır.

Uygulamadan sonra donuk bir yüz ifadem olur mu ?

Dermatoloji doktorunuz yüzünüzde doğal bir görünüm olmasını ister bu yüzden hedeflenen kas yapısına yeterli olduğundan daha fazla miktarlarda enjeksiyon yapmayarak diğer kasların etkilenmesine neden olmaz.

Tedavi uygulanan yerlerde his kaybım olur mu?

Hayır, bu uygulamanın his duyunuza etkisi yoktur.

Uygulamadan sonra dinlenmem gerekiyor mu?

Hayır, günlük hayatınıza tedavi odasından çıktıktan hemen sonra devam edebilirsiniz.

Uygulamadan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Enjeksiyon bölgelerini ovalamamak ve masaj yapmamak gerekir.

Uygulamadan hemen sonra makyaj veya krem kullanılacaksa bastırılmamalıdır.

Spor veya güç isteyen fiziksel aktiviteler (ağır yük taşımak, başınızı eğerek çalışmak, ) için 4 saatin geçmesi beklenilmelidir.

Yatar pozisyona geçmeden 4 saat beklenilmelidir.

Oluşabilecek yan etkiler nelerdir?

Yan etkisi nadir ve hafif olarak gözlenmektedir. Bunlar;

Şişlik (uygulama anında)

Kızarıklık

Ağrı

Morarma (enjeksiyon giriş yerinde nadiren olabilir)

Hafif baş ağrısı

Komşu kaslarda güç kaybı sonucu kaş düşüklüğü (çok nadirdir )

Ne kadar güvenlidir?

İlk olarak 1992 yılında Dermatolog ve Göz doktoru bir aile Dr. JD and JA Carruthers tarafından kozmetik amaçlı kullanılmaya başlandı. 20 yılı geçen bu süre içinde artık milyonlarca kişiye uygulanmaktadır. Dermatoloji doktorları tarafından yapılan uygulamalarda önemli bir yan etki bildirilmemiştir.

Kimler uygulama yaptıramaz?

Hamile ve emzirenler yaptıramaz. Kas hastalıkları olanlar veya ilaç kullananlar randevunuzda doktorunuza bilgi veriniz.

Botulinum toksini kırışıklıkların tedavisinde başarılı bir tedavi yöntemidir, ihtiyaç halinde lazer ve dolgu uygulamaları gibi diğer tedavilerle birlikte kullanılabilmektedir.

Eğer bu uygulamayı yaptırmayı düşünüyorsanız Dermatolog veya Plastik Cerrah doktorunuzdan randevu alınız.