Botulinum Toxin (Botoks - Disport)

Botulinum Toksin, uygulandığı bölgede sinir uçları ile kas arasındaki haberleşmeyi durdurarak, seçilen kas grubu içerisinde hareket kaybını oluşturan özel bir ajandır. Yaratılan geçici hareket kaybı, özellikle yüz bölgesinde oluşmaya başlayan kırışıklıkların durdurulması ve yerleşik kırışıklıkların açılmasında, azaltılmasında kullanılır. Bir diğer tedavi alanı, yüzü aşağı çeken kas gruplarının durdurulmasına bağlı olarak yüz liftingi oluşturmaktır.

Diğer Tedavi Alanları: - Sık kullanımına bağlı olarak normalin üzerinde büyüyen kas gruplarının (hipertrofi) normalleştirilmesi; - Kol altı, avuç içi, ayak tabanı gibi bölgelerde aşırı terlemenin (hiperhidrozi) süreli olarak durdurulması.

Etkinlik süresi, kas hareketlerinde ortalama 4, terleme tedavilerinde 6 aydır. Etkinlik süresinde belirleyici, kişinin Botulinum Toksin’e karşı iyileşme hızıdır.

Botulinum Toxin (Botoks - Disport)

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
Botulinum Toksin Enjeksiyonu
tedavi-suresi
Tedavi Süresi
10 dk
agri
Ağrı
Çok Az
anestezi
Anestezi
Gerekmez
etki-suresi
Etki Süresi
2,5 Ay - 8 Ay
uygulama-tekrari
Uygulama Tekrarı
2 hafta sonra kontrol uygulaması
islem-oncesi
İşlem Öncesi
Bilgilendirme onam formu ve fotoğraf çekimi
islem-oncesi
İşlem Sonrası
İşlemi takip eden 2-3 saatlik zaman dilimi içerisinde, ilacın uygulama alanının dışında yayılmaması için masaj yapılmaması, spor aktivitesi gerçekleştirilmemesi gibi bir dizi talimatı kapsayan bilgilendirme formu paylaşımı
islem-tekrari
İşlem Tekrarı
Botulinum Toksin etkisinin geçişi