Deri Tümörleri ve Nevus (Ben)

Botulinum Deri ve ter kanalları, yağ kanalları, kıl folikülleri gibi deri eklerinin hücresel olarak iyi huylu birikimine bağlı sayısız deri tümöründen bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte, seboreik keratoz, fibroepitalyal polip, piyojenik granülom, sebase adenom, nörofibrom, deri eki tümörleri, rinofima, ksantelazma gibi birçok lezyon, cerrahi, kriyoterapi veya lazer yöntemleri ile çıkartılabilmektedir.

“Ben” olarak adlandırılan nevuslarda ise, tedaviye başlamadan önce melanositik hücrelerin dermaskop cihazları ile incelenmesi gerekir. Nevus’un tedavi yöntemi, ilgili incelemenin sonuçlarına göre belirlenir.

- Melanositik yapı bulunmaması koşulunda, lazer ile yüzeyel kısmı çıkartma tercih edilmektedir.
- Dermaskopik inceleme sonuçlarında melanositik hücre yapısına rastlanması durumunda, cerrahi yöntem ile tam çıkartma gerçekleştirilmelidir.

İşlem sonrasında 2 hafta içinde tam iyileşme beklenir. 2-3 aya kadar uygulama bölgesinde kızarıklık gözlemlenebilir. Bu süre boyunca deri alanının güneşten korunması önerilir.

Deri Tümörleri ve Nevus (Ben)

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
Karbondioksit lazer, Cerrahi eksizyon, Kriyoterapi
tedavi-suresi
Tedavi Süresi
Tedavi şekline göre; 10-30 dk
agri
Ağrı
Az
anestezi
Anestezi
Lokal anestezi
etki-suresi
Tedavi Sayısı
Lazer ve cerrahi uygulamalar için 1 seans; Kriyoterapi uygulamalarında 2-10 seans
uygulama-tekrari
Seans Aralıkları
Tedaviye göre
islem-oncesi
İşlem Öncesi
Tedaviden önceki 1 hafta, uygulama yapılanacak deri alanının güneşten korunması; İşlem öncesi bilgilendirme onam formu ve fotoğraf çekimi
islem-oncesi
İşlem Sonrası
Deri iyileşmesi tamamlanana kadar epitelizan ve antibiyotik kremlerin kullanımı
 
islem-tekrari
İşlem Tekrarı
Lezyonun tekrarlaması durumunda