Enzimatik Soyma

Enzimatik Soyma, kimyasal soymada kullandığımız ajanlara ek olarak, leke üretimine neden olan bozulmuş enzimlerin de çalışmasını durdurmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. İki seviye halinde etki göstermektedir:

İlk seviyede;
Melanositlerde tirosinaz enzim aktivasyonu durdur; yıkıcı etkiye sahip serbest radikallerin oluşturduğu oksidatif stresi azaltır; böylece leke görünümü olan pigment melaninlerinin sentezi azalmış olur.

İkinci seviyede;
Fazla çalışmaya yatkın tirosinaz fonksiyonunu azaltılır; leke sebebi olan birikmiş melanozomun keratinositlere transferini durdurur; böylece pigmentin cildin yüzeysel katmanlarına hareketini önleyerek leke görüntüsünün yeniden oluşumunu durdurur.

İşlem öncesi muayene ile leke tipinin tedaviye uygunluğu değerlendirilir. Maske, kişinin cilt ve leke tipine göre ortalama 10 saat yüzde bekletildikten sonra bol su ile yıkanır. Birinci gün kızarıklık beklenir. İkinci günden itibaren yoğun soyulma ve hafif ödem gözlemlenebilir. Yaklaşık 5-7 gün sonra soyulmalar tamamlanır ve devam kremine başlanır.

Kliniğimizde tedavi etkinliği ve enzimatik ajanların emilimini artırmak için;
- Uygulamadan önce Q-switch lazer, Fraksiyonel Q-switch NdYAG ve Fraksiyonel Er:glass lazer uygulamaları yapılmaktadır. - İşlem sonrası ilk hafta, cilt yenilenmesini hızlandırmak ve olası yan etkileri engellemek için günlük medikal epitelizan cilt bakımı uygulanır.

Enzimatik Soyma

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
Enzimatik krem uygulaması & Uygulama öncesi Q-switch, Fraksiyonel Q-switch NdYAG veya Fraksiyonel Er:glass lazer
anestezi
Anestezi
Yok
 
etki-suresi
Tedavi Sayısı
2 seans
uygulama-tekrari
Tedavi Aralığı
1 ay
islem-oncesi
Tedavi Öncesi
Uygulanacak alanın temizlenmesi; Lazer uygulaması ve fotoğraf çekimi
islem-oncesi
Tedavi Sonrası
Güneş koruyucu ve epitelizan krem kullanımı; İlk hafta medikal epitalizan cilt bakımı
tedavi-suresi
Tedavi Tekrarı
Yok