Genital Lazer

Krem Seçimi
01/06/2020
Lazer ile İz Tedavisi
Lazer ile İz Tedavisi
02/06/2020

Genital Lazer Uygulamaları ve Cevapsız Kalan Sorular

Daraltma, gençleştirme, beyazlatma, idrar kaçırma ve siğil tedavileri; ve utanma; ve konuşamama; ve yalnız hissetme; ve aslında asla yalnız olmama. Her 4 kadından 1’inin aynı sorunu yaşadığını biliyor muydunuz?

Dermatoloji Uzm. Dr. Selin Tecimer

Lazer ile doku gençleştirme ve tedavi yöntemleri, 50 yıla yakındır Dermatoloji uzmanlığında kullanılmaktadır. Bilinen bu yeri şimdi neden söylüyorum? Çünkü “doku” denen yerleri tanımlamak gerektiğini düşünüyorum. Aynada yüzünüzde gördüğünüz cilt ne kadar sizin, size özel ve baktığınızda zamanın izlerini taşıdığınızı görebiliyorsanız, içinizdeki doku da o kadar gerçek, size özel ve sizinle beraber zamana eşlik ediyor.

Vajinal kaslardaki güç kaybı ve doku bütünlüğündeki sarkma, kararma gibi deformasyonlar; yaş, doğum, menopoz, yanlış diyet uygulamaları, sigara kullanımı, bir takım nörolojik rahatsızlıklar gibi pek çok etkene bağlı olarak yaşanabilmektedir. Lazerle vajinal daraltma, beyazlatma ve idrar kaçırma tedavileri, teknik olarak kas ve doku hasarının giderilmesi ile etki gösteren bir çeşit dermatolojik tedavi yöntemidir. Uygulama alanı geniş olmakla beraber, kullanılacak lazer türü, sorun üzerinden alınmak istenen sonuç/etki hesaplanarak belirlenir.

Konuyu sorunlar üzerinden tanımlamak istersek:

Nelerde Genital Lazer Uygulaması Yapılır?

 Vajen (rahim yolu) daraltılması;

 • Menopozda kuruyan ve küçülen vajen yüzeyini kalınlaştırma ve nem salgılatma;
 • Vajen kuruluğuna bağlı ağrılı cinsel ilişkilerin tedavisi;
 • Tekrarlayan vajen enfeksiyonların (mantar gibi) tedavisi;
 • Vajen duvarında gevşeme ve genişleme sonucu his kaybının tedavisinde;
 • Vajen duvarının gevşemesine bağlı pelvik (kasık bölgesi) çatının gevşemesi ve sonucunda ortaya çıkan ‘idrar kaçırma artışının’ tedavisi;
 • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonların tedavisi;
 • Dış genital dudaklarda (vulva) yaşa bağlı sarkma ve kararmanın tedavisinde;
 • Dış genital dudaklarda (vulva) kaşıntılı hastalıklar ve liken skleroderma tedavisinde;
 • Genital siğil tedavilerinde

 Beklenen sonuçlar üzerinden değerlendirirsek:

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Doku gençleştirme ve daraltma tedavilerinde, kontrollü lazer sistemleri olarak tanımladığımız fraksiyonel lazer sistemleri kullanılmaktadır. Sistem temel olarak; lazerlerin peş peşe ardışık atışlar yapmasını sağlayarak, etkilenen alanların etrafında, bu alanları iyileştirecek/gençleştirecek sağlam alanlar oluşturulmasını sağlar.

Bahsedilen lazer etki alanları, ciddi bir matematik ve mühendislik sonucu oluşur. Bu ne demek? Etki gücünü maksiumumda tutarken, iyileşmenin oluşmasına da izin verilecek dozlar kullanılması demek. Bu yöntemde en başarılı ve kontrollü iyileşme etkisini alabilmek için, bilimsel çalışmalarda, 4 ila 6 hafta aralıklarla 4 seanslık uygulamalar önerilmektedir.

Genital siğil tedavisinde ise, cerrahi başlık olarak isimlendirdiğimiz sürekli lazer atışı yapılmasını sağlayan lazer başlıkları kullanılır. Siğil ile kaplı doku lazer enerjisiyle tamamen temizlenerek, siğil etrafında ve altında kalan sağlıklı dokunun iyileşmeyi tamamlaması beklenir.

Etkisini ne zaman görürüm?

Fraksiyonel lazerlerin etkisi, doku iyileşmesinde 2’nci haftada başlar. Dokunun sağlıkla kalınlaşması ise 6’ncı haftada başlamaktadır.

Süreci hafta hafta tanımlamak gerekirse:

Uygulamadan sonraki ilk hafta, dokudaki ödem nedeniyle geçici bir iyileşme hissi oluşur. Bu his, 2’nci haftada ödemin düzelmesiyle birlikte azalır. Gerçek iyileşme ve etki için 6’ncı hafta beklenir. Bu 6’ncı hafta aynı zamanda; doku iyileşmesinin başlaması sebebiyle; kaşıntı, kuruluk hissi, ağrılı cinsel ilişki, tekrarlama ihtimali yüksek enfeksiyonlar ve kararma üzerindeki iyileştirici etkilerinin de başladığı zamandır.  Daralma ve idrar kaçırmadaki etki ise, 3’üncü aydan itibaren belirgin olarak ortaya çıkar.

Genital siğil tedavisindeki süreç ise görece çok daha kısadır. Her şeyden önce, etki hemen görülür. Lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra siğilli doku tek seansta temizlenir ve etrafındaki sağlıklı dokunun iyileşmesi beklenir. Doku iyileşmesi, siğilli alanın büyüklüğüne göre, ortalama 5 gün sürmektedir.

Uygulama öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

 • Vajinal lazer uygulamaları öncesinde, rahim ağzı dokunun sağlık durumunu gösteren smear testinin son 3 ay içinde yapılmış olması önerilmektedir.
 • Genital bölgede uçuk enfeksiyonu olması durumunda öncelikle uçuk mikrobu tedavisi yapılır. Genital bölgede uçuk öyküsü olan kişilerde lazer uygulaması esnasında uçuk profilaksisi (koruyucu) ilacı verilir.
 • Genital siğil tedavisinde ise, genital siğil ile birlikte olabilecek diğer mikropların tetkikleri tamamlanır.
 • Genital dış dudaklarda yapılan dermatolojik muayene esnasında şüpheli lezyon görülürse, uygulama öncesi biopsi alınabilir.
 • Liken skleroderma tanısı olan hastalarda ise, lazer tedavisinin yanında ek ilaç tedavileri önerilmektedir.

Uygulama ağrılı bir işlem midir?

Vajen uygulamarında ağrı yoktur. Genital dış dudaklar ve vulvada, uygulama esnasında minimal ağrı hissedilebilir. Anestezi gerektirmeyen bu ağrı hissi için soğutucu sistem kullanılması yeterlidir.

Genital siğil lazer tedavileri ise, ağrılı olması nedeniyle lokal anestezi iğnesi uygulanarak gerçekleştirilir.  Sonuç olarak, bu grup uygulamalar da ağrısız olarak gerçekleşir.

Uygulamadan sonra yapılması gerekenler nelerdir?

 • Uygulama alanının temiz tutulması yeterlidir. Bu nedenle havuz, deniz veya hamam gibi su ile bulaşıcı olabilecek sosyal faaliyetlerin 3 gün yapılmaması önerilir.
 • Ağda gibi dokuyu travma ederek iyileşmesini geciktirecek uygulamalar 1 hafta ertelenmelidir.
 • Cinsel ilişki, 3 gün süre ile önerilmemektedir.
 • Epitelizasyon sağlayan yara kremleri ve vajen ovulleri kullanılması, yaşam konforu ile birlikte iyileşmenin etkisini de artıracaktır.
 • Genital siğil uygulamaları sonrası enfeksiyon riski vardır. Doku iyileşmesinin daha uzun sürmesi nedeniyle, en az 5 gün süre boyunca bulaşıcı olabilecek dış etkenlerden (hamam, sauna, havuz, ağda gibi) kaçınılmalıdır. Uygulama alanına antiseptik ve epitelizan krem kullanılması yeterlidir.

Doktor Notu:

Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Çözüme adım atmak için en büyük engel ise, kişinin yaşadığı rahatsızlığı paylaşma noktasında yaşadığı çekincelerdir. Bilmenizi isterim ki, kendinizi yalnız, şanssız, güvensiz ve yaşadığınız psikoloji içerisinde kaybolmuş hissedebilirsiniz. Ancak asla yalnız değilsiniz. Tedavinizi yapabiliriz, evet. Ancak çok daha önemlisi, bizlerle konuşabilirsiniz. Yaşadığınız sorun hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ve/veya uygulamalar hakkında bilgi almak için lütfen bizlere ulaşmaktan çekinmeyin.