Hirsutizm / Hipertrikoz Tedavisi

Hirsutizm; kadınlarda, hormonların aşırı üretimi veya reseptör aktivitesinin artmasına bağlı olarak, androjenlere duyarlı bölgelerde kılların aşırı büyümesi olarak tanımlanır. Bıyık, yanak, çene, boyun, göğüs, karın gibi bölgelerde ince tüy şeklinde olan vellus kıllar, hormonal etki ile sert ve siyah kıllara dönüşür. Tedaviye başlamadan önce altta yatan kök nedenler; polikistik over, androjen salgılayan tümörler, konjenital adrenal hiperlazi ve prolaktinoma gibi hastalıklar araştırılmalıdır.

Hipertrikosiz; erişkinlerde, terminal kalın kılların olmadığı bölgelerde androjen hormonlarından bağımsız olarak kıl artışı görülmesidir. Doğumsal hastalıklarla birlikte olabileceği gibi, kendiliğinden de gelişebilir. Sıklıkla sürülen veya sistemik olarak alınan ilaç kullanımlarından sonra görülür. Tekrarlayan travmalar, uzun süre ısıya maruz kalma ve alçı/sargı kullanımları sonrası oluşabilir. Lazer uygulamaları sonrası ısıya maruz kalan vellus kıllarında da düşük oranda hipertrikoz gözlemlenebilir.

Hirsutizm / Hipertrikoz Tedavisi

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
Alexandirite ve Nd:YAG lazer uygulamaları
tedavi-suresi
Tedavi Süresi
Uygulama alanına göre; 5-30 dk
agri
Ağrı
Soğuk uygulama ile Az
etki-suresi
Tedavi Sayısı
Uygulanan bölge ve kıl rengine bağlı olarak; 5-6 seans
islem-oncesi
İşlem Öncesi
Hormon tetkikler ve kullanılan ilaçların değerlendirilmesi; Bronz ciltlerde uygulanmaması nedeni ile tedavi öncesi güneşten korunma
islem-oncesi
İşlem Sonrası
Uygulama sonrası 1 hafta güneşten korunma
islem-tekrari
İşlem Tekrarı
Bitmiş tedaviler için; Gerekmez