Konumuz Uçuk!

Lazer ile İz Tedavisi
Lazer ile İz Tedavisi
02/06/2020
Kanserde Yumruklarım
04/06/2020

Yüzümüzde çıkan Uçuk virüsü ‘Herpes Simpleks Tip 1’ olarak isimlendirdiğimiz bir fırsatçı mikrop.
İlk defa çıktığında sinir sistemine yerleşir, ganglion olarak isimlendirdiğimiz bu sinir hücresi derimizde değil kemik arkalarında güvenli alanlarda bulunur. Sinirin kendisi için arkalarda olmak güvenli olsada, yerleşen bu mikrobu buralardan tamamen temizlemek, ulaşmak çok zordur.

Fırsatçı enfeksiyon dememizin nedeni de uçuğa karşı bağışıklık sistemimiz çöktüğü anda hortlamasından.
Bu mevsimde güneş yanığı en sık bağışıklık sistemini bu mikroba karşı düşüren neden. Ancak üzüntü, stres veya kaygı gibi durumlarda uçuğun çıkmasını tetikler. Kötü bir haber sonrası veya tatil sonrası okula başlamakta her yaştan kişinin bu mikropla tekrar karşılaşmasına neden olabilir. Ateşli hastalıkların yanında zaten imza gibi çıkar.

İlk çıktığını hissettiğiniz anda uygulanacak asiklovir veya gansiklovir içerikli kremler kısa sürede düzelmesini sağlar, ilk saatleri kaçırdıysanız soğuk uygulamar hem virüsün çoğalmasını engellerken hemde şişlik oluşmasını azaltır. Bazen kontrolsüz olarak çoğalan uçuklara hap tedavisi vermemiz veya lazer tedavisi kullanmamız gerekebilir. Uçuğun hasar verdiği yere ikinci bir mikrop kolay eklenebilir ve iyileşme süresinin daha da uzamasına neden olabilir.

Uçuk çıkarmanıza neden olmayacak kedersiz günleriniz olsun…

(‘Bu tip 1 ise Tip 2 ‘si nedir?’ diyenler için genital uçuk için ayrı bir yazıda görüşmek üzere )