Ksantelazma

Ksantelazma, alt ve üst göz kapaklarında yerleşen, deriden hafif kabarık düz kolesterol birikimleri şeklinde görülen sarı renkli lekelerdir.

Syringom, ter kanalları tümörleri olarak bilinen, vücudun farklı bölgeleri gibi göz kapağı çevresinde de oluşabilen iyi huylu tümörlerdir.

Ksantelazma, ender durumlarda, kandaki kolesterol değerlerinin yüksekliğiyle görülebilir. Bu nedenle tanıda kan tetkiklerinin yapılması önemlidir.

Tedavi, lezyonun boyuna göre seçilmektedir:
- Küçük lezyonlar için cerrahi olarak çıkartma işlemi uygulanır. Kozmetik açıdan başarılı bir iyileşme süreci geçirilir.
- Büyük lezyonlarda, cerrahi müdahalenin göz kapağında deformasyon oluşturma riski nedeniyle lazer tedavi uygulaması tercih edilmektedir.
Karbondioksit veya Erbium Yag lazer ile temizlenen lezyon, dikişsiz olarak kendi iyileşme sürecine bırakılır.
- Eski ve göz kapağı kasına kadar derin yerleşimli lezyonlarda, tedavi sonrası derinin renginden daha açık iz (hipopigmente) görülebilir.

Deri ile aynı renkte ve ksantelazmaya göre daha minik ve çok sayıda olması ile karakterize syringom tedavilerinde ise, Karbondioksit lazer ile küçük kesiler yöntemi kullanılır. Lezyon derinliği ve kişinin ten rengine bağlı olarak tedavi sonrası derinin renginden daha açık iz (hipopigmente) gözlemlenebilir.

Her iki olgunun tedavisinde de;
- İşlem sonrasında 2 hafta içinde tam iyileşme beklenir.
- 2-3 aya kadar uygulama bölgesinde kızarıklık gözlemlenebilir. Bu süre boyunca deri alanının güneşten korunması önerilir.

Ksantelazma

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
Karbondioksit lazer
tedavi-suresi
Tedavi Süresi
Lezyon sayısına bağlı olarak; 10-30 dk
agri
Ağrı
Az
anestezi
Anestezi
Lokal anestezi
etki-suresi
Tedavi Sayısı
1 seans; Lezyon sayısının çok olduğu olgularda, farklı lezyonlarda uygulanan 2 seans
islem-oncesi
İşlem Öncesi
Tedaviden önceki 1 hafta, uygulama yapılanacak deri alanının güneşten korunması; İşlem öncesi bilgilendirme onam formu ve fotoğraf çekimi
islem-oncesi
İşlem Sonrası
Deri iyileşmesi tamamlanana kadar epitelizan ve antibiyotik kremlerin kullanımı
islem-tekrari
İşlem Tekrarı
Lezyonun tekrarlaması durumunda