Leke Tedavisi

Cilt yapısı; yaş alma, güneş, hava kirliliği, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı gibi pek çok nedene bağlı olarak her geçen yıl DNA hasarına karşı daha korumasız hale gelir. Hasarın yıllar içinde bu birikimine bağlı olarak, güneşle anlık bir temasta birdenbire cildimizde leke oluşumu gözlenebilir.

Leke tedavisi uzun, hatta kimi zaman hücre hasarının yalnızca kontrol altında tutulabilecek noktaya kadar geriletilebildiği bir tedavidir. Bu nedenle tedavide birincil öncelik, leke hücrelerinin hasar almadan sağlıklı kalmasını sağlamak olmalıdır.

Tedavi başarısı, hasarın boyutu ve melanositlerdeki DNA tamirinin ne kadar mümkün olduğu ile birebir ilişkilidir. Tedavi yönteminde ise, lekenin sebebi, deride bulunduğu katman ve birikme şekli belirleyicidir. Örneğin kronik bir leke hastalığı olan melasma uzun ve tedavi sonrası sürekli bir koruma gerektirirken, güneş lekeleri, lazerle çok daha kısa sürelerde ve hızla tedavi edilebilmektedir. Tüm leke tedavilerinde dikkat edilmesi gereken nokta ise, tedavi sonrası postinflamatuar hiperpigmentasyon, yani travma lekesi oluşmamasıdır.

Leke Tedavisi

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
İlaç, Lazer, Enzimatik Peeling uygulaması, Mikroiğneleme, Kriyoterapi
anestezi
Anestezi
Uygulanacak tedaviye göre
Cihaz Kullanımı
Q-switch NdYAG, Q-switch KTP, Er:glass 1540nm, Fraksiyonel CO2 lazerler, IPL, Mikroiğneleme, Kriyoterapi
islem-tekrari
İlaç Tedavisi
İlaç içerikli krem kullanımı, Intradermal enjeksiyon, Oral Transeksamik Asit ve Glutatyon kullanımı, Enzimatik Peeling
etki-suresi
Tedavi Sayısı
Uygulanacak tedaviye göre
uygulama-tekrari
Tedavi Aralığı
Uygulanacak tedaviye göre
islem-oncesi
Tedavi Öncesi
Uygulanacak tedaviye göre
islem-oncesi
Tedavi Sonrası
Tüm tedavi seçenekleri sonrası düzenli ultraviole güneş koruyucu ve krem kullanımı