Melasma

Melasma, yüzde kahverengimsi, çoğunlukla simetrik pigmentasyonlarla sonuçlanan, genetik yatkınlığı olan kronik bir cilt bozukluğudur. En çok tutulduğu cilt alanları alın, elmacık kemikleri ve dudak üzeridir. Kimi durumlarda, zemininde telenjektazi dediğimiz ince kılcal damarların da eşliği gözlenmektedir.

Renk oluşumu sağlayan melanosit hücreleri, pek çok sebebe bağlı olarak yanlış çalışabilmektedir. Bunun sonucunda, dermis ve epidermis dediğimiz deri katmanlarında aşırı pigment, yani leke oluşturmaya başlar. Yapılan pek çok araştırma; kök hücre, nöral sinir hücre, vaskuler damar yapıları ve hormonların, melanositlerin aşırı çalışmasına sebep olduğunu göstermektedir.

Melasma’da en bilinen neden, gebelik hormonlarıdır. Diğer yandan, sık olmamakla birlikte erkeklerde de görülmesi, özellikle stres hormonlarının da hastalıkta etken olduğunu göstermektedir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 3 kat fazladır.

Diğer nedenler:
- Yüzün damarlanmaya yatkın olması;
- Damarların kendi arasında haberleşmesi olarak tanımladığımız sinyalizasyonundan leke hücrelerinin de etkilenmesi;
- Kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, hormonlar, uzun süre ultraviole hasara maruz kalma.

Pigment birikiminin deri katmanındaki yeri, tedavi yöntemi ve tedaviye cevapta belirleyicidir. Yüzeyel pigment birikimi kremler ile tedavi için yeterli iken, derin pigment yerleşimlerinde enzimatik peeling ajanlar, lazer ve mikroiğneleme cihazları da tedaviye dahil edilir. Ağızdan hap tedavileri ve intradermal enjeksiyonlar da tedavinin başarını arttırıcı desteklerdir.

Melasma

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
İlaç, Lazer, Enzimatik Peeling uygulaması
islem-tekrari
İlaç Tedavisi
Düzenli ilaç içerikli krem kullanımı, Intradermal enjeksiyon, Oral Transeksamik Asit ve Glutatyon kullanımı, Enzimatik Peeling
Cihaz Kullanımı
Q-switch, Er:glass 1540nm, Fraksiyonel CO2 lazerler, IPL, Mikroiğneleme
anestezi
Anestezi
Uygulanacak tedaviye göre
uygulama-tekrari
Tedavi Sayısı
Uygulanacak tedaviye göre
uygulama-tekrari
Tedavi Aralığı
Uygulanacak tedaviye göre
islem-oncesi
Tedavi Öncesi
Uygulanacak tedaviye göre
islem-oncesi
Tedavisi Sonrası
Kronik bir hastalık olması nedeniyle; Tekrarlamasının önlenmesi için düzenli ultraviole güneş koruyucu ve krem kullanımı