Telenjiektazi / Damar Tedavisi Yüz

Akne rosasea, genetik yatkınlık, güneş, aşırı sıcak gibi etkenlerle yüzümüzde gözle görülür açıklığa ulaşan kılcal damarlar, özellikle burun çevresinde yaygın bir sorundur. Çizgi şeklinde görünen damarlarda lazer uygulamalarla damarın içeriden koagule olması, yani ısınarak yanmasını sağlanır. Tedavide lazerler spesifik olarak damarı seçtiğinden, derinin diğer yapıları korunur. Ancak hızlı tedavi için yüksek doz uygulamalarda veya derinin ince yapılı olduğu ve ısıyı tolere edemediği koşullarda, damarda oluşan ısı deriyi yakabilir. Yanan deri alanında, su çiçeği iziyle benzer özellikler gösteren yuvarlak çukurlar oluşur. Bu nedenle damar tedavileri, kontrollü ve tekrarlayan seanslarla yapılmalıdır.

Örümcek damarsal benler, cilt içindeki damarın çatlaması sonucu oluşur ve ağ görünümünde dağılarak genişler. Damarın merkezi lazer veya deride hasar oluşturan koter, kriyoterapi yöntemleri ile tedavi edildiğinde, dağılan ağ yapısının kaybolması beklenir. Kaybolmadığı durumlarda, kalan damarlarda lazer tedavisine devam edilir.

Chery anjiom/ kiraz anjiomlar damar dediğimiz oluşumlar ise, damarların birkaç milimetre çapında yuvarlak şekilde genişlemesidir. Tedavi için yine lazer yöntemi kullanılır.

Telenjiektazi / Damar Tedavisi Yüz

tedavi-sekli
Tedavi Şekli
Uzun atımlı Nd:YAG lazer uygulaması
tedavi-suresi
Tedavi Süresi
Uygulama alanına göre; 2-20 dk
agri
Ağrı
Soğuk uygulama ile Az
etki-suresi
Tedavi Sayısı
1-3 seans
islem-tekrari
Tedavi Aralıkları
45-60 gün
islem-oncesi
İşlem Öncesi
Sürme ilaçların işlemde 1 hafta önce kesilmesi; Tedavi öncesi güneşten korunma
islem-oncesi
İşlem Sonrası
Uygulama sonrası 1 hafta güneşten korunma; Epitelizan krem kullanımı
islem-tekrari
İşlem Tekrarı
Tekrarlayan damar oluşumunda